Ucz się na błędach
Tak jak innym, również i Tobie zdarza się popełniać błędy. Raz mniejsze, raz większe.
Czasami niektóre z nich ciągną Cię w dół, kierują w złą drogę i odsyłają do destrukcyjnych wzorców.
Bywa również, że pozwalają wyciągnąć Ci odpowiednie wnioski, abyś nigdy więcej nie popełniał podobnych. Od czego to zależy?
Jak rozpoznawać destrukcyjne wzorce, dokonywać nowych wyborów oraz podążać ich drogą?
Jeżeli będziesz miał szczęście to spotka Cię pewnego rodzaju „przebudzenie”, które spowoduje, że sam zdasz sobie sprawę z tego, że niektóre z Twoich działań (powtarzanych w kółko od lat) nie prowadzą Cię do realizacji Twoich celów, tylko utrzymują Cię stale w tym samym miejscu.
Przebudzenie to, może również uświadomić Cię, że wszystko co do tej pory Cię spotkało nie prowadzi tylko do rozczarowań i frustracji, ale niesie ze sobą przede wszystkim doświadczenie, z którego wnioski potrafią być o wiele cenniejsze niż niejedno szkolenie czy certyfikat.
Biznes oraz codzienne życie udzielają nam wielu lekcji. Czy jest jednak coś, z czego zdecydowanie powinieneś zrezygnować aby ruszyć do przodu?
Nie wracaj do tego co nie działa.
Nie zależnie od tego czy chodzi o nieudany biznes, wykonywaną pracę czy zakończony z jakiegoś powodu związek. Nigdy nie powinieneś wracać do tego samego, oczekując innych rezultatów.
Jeżeli jednak chcesz spróbować jeszcze raz, zastanów się co nie działało i wprowadź zmiany.
Nie rób niczego co zmusza Cię do bycia kimś innym niż jesteś.
Zanim podejmiesz się jakiejś inicjatywy zadaj sobie pytanie dlaczego to robisz (lub dlaczego chcesz to robić). Oceń, czy do tego pasujesz, czy się do tego nadajesz, czy to jest zgodne z wyznawanymi przez Ciebie wartościami.
Jeżeli na którekolwiek z podanych pytań odpowiesz przecząco, to lepiej się za to nie bierz. A już na pewno nie rób niczego co jest sprzeczne z Twoimi przekonaniami. Owszem, w imię wyższego celu (np. zarobków) możesz odczuwać silną motywację do działania, natomiast jeśli będzie brakowało Ci wewnętrznej motywacji opartej na przekonaniach, to zapał i zadowolenie z wykonywanego zadania przeminie błyskawicznie.
W końcowym efekcie może pojawić się poczucie straconego czasu i porażki co zakwalifikuje to zadanie jako kolejny błąd.
Nie staraj się zmieniać innych.
W momencie, w którym zdajesz sobie sprawę z tego, że nie możesz zmusić drugiej osoby do zrobienia czegoś, dajesz jej wolność i pozwalasz jej doświadczyć konsekwencji. Pozwól drugiej osobie wziąć sprawy w swoje ręce. Nie twórz wizji drugiej osoby i nie wymagaj aby ją realizowała.
Nie myśl, że możesz zadowolić każdego.
Każdy z nas jest inny, wyznaje inne wartości, ma inne przekonania, myśli czy emocje. Nie powinieneś chcieć zadowolić każdego, bo ta gra nie jest warta świeczki. Nie ważne czego się podejmiesz i co zdecydujesz się zrobić Twoje otoczenie będzie miało na Twój temat jakąś opinię (pozytywną lub negatywną). Dla jednych to co pozytywne będzie negatywne i na odwrót.
Ludzie z reguły boją się tego czego nie są w stanie zrozumieć, dlatego im ambitniejsze są Twoje plany tym trudniej o aprobatę.
Jeżeli w Twoim otoczeniu tylko Ty wyznaczasz sobie cele i stajesz do ich realizacji, podczas gdy inni wybierają status quo, pojawia się napięcie, które nie sprzyja ogólnemu zrozumieniu. Dlatego staraj się zadowolić tylko odpowiednie osoby.
Krótkoterminowy komfort czy długoterminowy zysk?
Jeżeli pragniesz czegoś, co wymaga poświęcenia, podjęcia kroków odległych w czasie czy tymczasowych wyrzeczeń, to jakiekolwiek przeszkody (czyli np. te tymczasowe wyrzeczenia i poświęcenie) nie będą Twoimi zmartwieniami, gdyż doskonale wiesz do czego mają prowadzić.
Czasowe poświęcenie prowadzi do długoterminowych zysków. Jeżeli jednak wybierzesz komfort tu i teraz to nie licz na długoterminowy zysk.
Życie według tej zasady to jedna z kluczowych różnić pomiędzy tymi, którzy odnoszą sukcesy a tymi którzy są bezowocni.
Dzięki tej zasadzie, pomimo wielu nieudanych prób, błędów i porażek, na świecie istnieje wiele wizjonerskich i wnoszących wartość w codzienne życie przedsiębiorstw, stowarzyszeń i liderów.
Nie ufaj bezgranicznie komuś lub czemuś, co wydaje się być perfekcyjne czy bez skazy.
To naturalne, że pociągają nas ludzie i rzeczy idealne. Kochamy doskonałości i szukamy ich w każdej dziedzinie. Owszem, powinniśmy podążać za ludźmi, którzy są świetni w tym co robią, zatrudniać pracowników o niezwykle wysokiej wydajności, randkować z kimś wyjątkowym , mieć za przyjaciół postacie wybitne oraz pracować w firmach, które niezwykle wyróżniają się na rynku.
Jeżeli wydaje Ci się, że coś jest zbyt piękne aby było prawdziwe, to raczej zaufaj intuicji. Świat jest niedoskonały. Kropka. Nikt i nic nie jest bez skazy, a jeżeli zaczyna na takie wyglądać – wciśnij pauzę.
Podejdź do tematu na chłodno, gdyż w momencie wysokiego zaangażowania emocjonalnego nie będziesz w stanie myśleć racjonalnie. Daj sobie czas na analizę i zastanowienie.
Patrz na wszystko z szerszej perspektywy.
Chcąc rozwijać swoją inteligencję emocjonalną oraz osiągać lepsze wyniki w swoim całym życiu (zarówno osobistym jak i zawodowym) patrz na wszystko z szerszej perspektywy. Dla świadomych ludzi jedno wydarzenie nie jest nigdy całą historią.
Nie skupiaj się na pojedynczych wydarzeniach, bierz pod uwagę cały kontekst. Dzięki temu w trudnych chwilach będziesz w stanie szybko wrócić do stanu równowagi aby poradzić sobie z trudnościami, a w chwilach sukcesu nie będziesz osiadał na laurach tylko czerpał z dotychczasowych doświadczeń na rzecz nowych pomysłów.
Rób wszystko zgodnie z należytą starannością.
Jeżeli decydujesz się podjąć jakiegoś zadania, zrób wszystko aby było zrobione należycie. Oznacza to, że efekt końcowy ma być dokładnie taki jaki myślisz, że powinien być. Druga strona dostanie dokładnie to, co myśli, że dostać powinna.
Często efekt końcowy może tylko z zewnątrz przypominać oczekiwany efekt. Pamiętaj, że aby zrobić coś dobrze, z należytą starannością, musisz mieć pewność co do posiadanych umiejętności, wiedzy i możliwości. Nie porywaj się z motyką na słońce.
Bądź jedną z tych osób, które nie podejmują decyzji bez wcześniejszego rozpoznania w co się pakują i czemu mają poświęcić swój cenny czas.
Zastanów się dlaczego jesteś tam gdzie jesteś.
Jedną z największych różnic między osobami rozwijającymi się i podążającymi do przodu a pozostałymi jest fakt, iż w każdej możliwej sytuacji niezależnie od okoliczności (czy to w miłości, w związku, w życiu, w biznesie) zawsze zastanawiają się jaką rolę odgrywają w danej sytuacji.
Największym plusem tej metody jest fakt, że przy takim podejściu nigdy nie uważają się za ofiarę (nawet gdy są ofiarą danej okoliczności), co pozwala im szybciej stanąć na nogi i wziąć sprawy w swoje ręce.
Takie podejście zwiększa pewność siebie oraz poziom odpowiedzialności za podejmowane decyzje i działania. Nigdy nie czują się jak chorągiewka na wietrze, tylko biorą życie w swoje ręce.
Nie zapominaj, że Twoje życie wewnętrzne determinuje zewnętrzny sukces.
Dobre życie ma niewiele wspólnego z zewnętrznymi okolicznościami. Jesteś szczęśliwy i spełniony jako ten „wewnętrzny Ty.” Twoje wewnętrzne życie w dużym stopniu przyczynia się do powstawania zewnętrznych okoliczności.
Każdy popełnia błędy… nawet Ci, którzy wydawałoby się, że odnoszą same sukcesy. Różnica jest taka, że Ci którzy odnoszą sukcesy, potrafią rozpoznać wzorce, które przyczyniają się do porażki i nie powtarzają ich nigdy więcej. Uczą się na błędach własnych i cudzych.
Pamiętaj, cierpienie z powodu pomyłek jest nieuniknione. Natomiast cierpienie kolejny raz z tego samego powodu, podczas gdy mogłeś wybrać inaczej, jest zdecydowanie do uniknięcia. Nie potrzebujesz nowych sposobów na popełnianie błędów, stare są jeszcze w pełni sprawne.
Twoim zadaniem (w życiu i w biznesie) jest obserwowanie czym te błędy są, wyciąganie wniosków i nie powielanie ich w przyszłości.
Przeczytaj również: Prokrastynacja. Jak zabrać się za odwlekane zadanie?