Kim jest świadomy lider? Jak być świadomym liderem?

Kim jest świadomy lider?

Świadomy Lider to źródło energii, potrzebnej do wdrażania planów, to wsparcie udzielone najmniejszemu każdemu rozwojowi, czasem to także wzbudzanie inicjatywy.

Według Johna Maxwella, na początku swojej kariery, młodzi liderzy mają tendencję do zajmowania się swoim rozwojem.

Często pytają „Co inni mogą dla mnie zrobić?”. Spędzają większość czasu starając się zainteresować innych swoimi pomysłami i możliwościami. Chwalą się swoimi osiągnięciami i próbują popisywać się swoją wiedzą za wszelką cenę chcąc zaimponować innym.

Będąc bardziej doświadczonymi, zaczynają rozumieć, że rozwiną się i pójdą dalej, tylko wtedy, gdy skoncentrują się w pierwszej kolejności na rozwoju innych osób.

Pytają wtedy : „Co mogę zrobić dla innych?”.

Zamiast próbować zaimponować innym, szukają sposobów, aby pokazać, w jaki sposób są pod ich wrażeniem. Są wiarygodni, gdy mówią  „Zależy mi na Tobie” czy „ Chcę Ci pomóc”.

Jednym z najlepszych sposobów aby pokazać, że jesteś silnie zorientowany na wyniki Twojego zespołu, jest zrobić dla niego coś, czego sam nie może dla siebie zrobić.

Przeczytaj również:  Ile zarabia przedstawiciel handlowy - poznaj zarobki

Taka współpraca nie tylko dodaje skrzydeł Twojemu zespołowi ale także pozwala realizować się Tobie, jako osobie kierującej a nie tylko zarządzającej zespołem. Wbrew pozorem te dwa pojęcia mocno się od siebie różnią.

Nasze życie staje się bardziej znaczące, gdy pomagamy zmieniać coś w życiu innych. Taka jest postawa prawdziwego lidera.

Co, jako świadomy lider, możesz zrobić dla innych czego sami nie są w stanie dla siebie zrobić?

Zapoznaj ich z kimś kogo nie są w stanie sami poznać. Najlepsi liderzy umożliwiają nawiązanie kontaktu i zdobycie nowych partnerów biznesowych swoim podopiecznym. Niezwykle wartościowe może okazać się umożliwienie kontaktu z trenerami czy managerami innego szczebla.

Zabierz ich do miejsca, do którego sami nie trafią. Na pewno nie raz widziałeś na drzwiach tabliczkę „Tylko dla personelu” lub „Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Czy nie ciekawiło Cię nigdy kogo i co możesz tam spotkać?

Przeczytaj również:  Metoda BANT jako technika sprzedaży

Jako lider postaraj się umożliwić swoim ludziom udział w spotkaniach lub konferencjach, na które nigdy sami by nie trafili.

Dawaj możliwości. Zamiast robić wszystko samemu, daj zespołowi szansę się wykazać. Deleguj zadania, umożliwiaj podejmowanie samodzielnych decyzji, pozwól prowadzić spotkania lub prezentacje, udziel większej autonomii w procesie podejmowania decyzji.

Dziel się z innymi pomysłami. Wielu rzeczy można nauczyć się z podręcznika. Istnieje również potężna ilość wiedzy wynikającej z doświadczenia. Podziel się nim. Najcenniejszą wiedzą jaką może podzielić się lider są mądrości zdobyte podczas wcześniejszych doświadczeń.

Zastanów się:

Czy jako lider zazwyczaj koncentrujesz się na innych i na ich interesach?

Co możesz zrobić dla członków Twojego zespołu czego nie są w stanie zrobić na własną rękę?

 

Czytaj również: Role i zadania szefów sprzedaży

VOD - Kursy Online