Rezyliencja, czyli jak podnieść się po porażce?

rezylience

Rezyliencja, czyli jak podnieść się po porażce?

Na pewno wiesz jakie uczucie towarzyszy pokonaniu jakiejś bariery, słabości czy problemu. Wiadome jest, że nie sztuką jest nigdy nie upaść, tylko szybko się podnosić. Poznaj zatem umiejętność odbijania się od dna.

Rezyliencja ( z ang. Resilience ) to umiejętność skutecznego podnoszenia się po porażce.

Jak się okazuje, wychodzenia z kryzysu można się nauczyć. I nie chodzi tylko o kwestie wielkiego biznesu, lecz o wszystko co stwarza problem w codziennym życiu, jak na przykład problem z odnalezieniem się w obcym towarzystwie. Fachowo mówi się, że „chodzi o umiejętność zachowania obszaru kompetencji mimo pogorszenia warunków zewnętrznych”. Poniżej przedstawię Ci kilka zasad, które pomogą Ci zwiększyć swoją rezyliencję.

Pamiętaj, że inni ludzie to najlepsze lekarstwo na różne życiowe załamania.

Inwestowanie w więzi to jeden z podstawowych czynników wzmacniających psychiczną sprężystość. Dostarczy Ci to bezcennego wsparcia i poczucia wartości, jak i pomoże pokonać w sobie poczucie bezradności.

Przeczytaj również:  Uczucie niepokoju, uczucie lęku

Pamiętaj, że porażka to niezbędny etap w drodze do sukcesu.

Niepowodzenie traktuj jako jedno z drzew, które tworzy las. Nie jest to powód do wstydu. Popełnianie błędów to najlepsza lekcja, gdyż wyciągasz z niej bardzo unikatową wiedzę. Spójrz na kłopoty z szerszej perspektywy. Pamiętaj, żeby skoczyć wysoko trzeba się najpierw cofnąć kilka kroków do tyłu.

perspektywa

Powinieneś „oswoić” się z porażką.

Dokładniej mówiąc musisz ją odpowiednio zdefiniować. Nie możesz tłumaczyć się twierdząc, że jesteś ofiarą lub że masz pecha. Powoduje to rozmyślanie nad przeszłością i gdybanie (co by było gdyby). Przeszłości nie da się zmienić i najlepsze co możesz zrobić to zastanowić się, co w tej konkretnej sytuacji, w której się znajdujesz, możesz zrobić. Jakie mam drogi wyjścia, i jakie są realne scenariusze? Idąc tym torem, przekonasz się, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Kiedy zaczniesz koncentrować się na przyszłości, odzyskasz kontrolę nad sytuacją. A co najważniejsze, będziesz mógł ją zmienić.

Przeczytaj również:  Jak zwiększyć swoją odporność psychiczną i siłę?

Miej marzenia!

Często zdarza się tak, że paradoksalnie trudna sytuacja jest świetną okazją, by zabrać się do realizacji planów odkładanych od dłuższego czasu. Zwolnienie z pracy może okazać się wybawieniem, bo masz czas aby zastanowić się co dalej robić ze swoim życiem. Jest to tak zwany syndrom drugiej szansy. Warto mieć marzenia i mieć odwagę je realizować. Inaczej zamieszkasz w świecie własnych fantazji i nie zmienisz otaczającej Cię rzeczywistości.

Zadbaj o siebie.

Zacznij dbać o swoje potrzeby i uczucia. Rób to co sprawia Ci przyjemność, uprawiaj sport. Nie zauważysz nawet kiedy Twój umysł i ciało staną się odporne na przeciwności losu. Poszerzaj swoje horyzonty. Wyznacz swoje priorytety, bo jeśli wyraźnie zobaczysz swój cel wędrówki, to nie będziesz zwracał uwagi na to czy droga jest prosta czy kręta.

Nie ważne jak często upadamy, ważne jest to, czy umiemy się podnieść.

Rezyliencja, czyli jak podnieść się po porażce?
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych zgodnie z Polityką prywatności. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej