Rekrutacja Handlowca - Stwórz własny wzór i zatrudniaj najlepszych

Rekrutacja handlowców

Rekrutacja handlowca, który będzie najlepszym specjalistą,  to jeden z głównych elementów wpływających na powodzenie Twojej firmy.
Jak się za to zabrać? Na co zwracać uwagę? Skąd wiedzieć czy kandydat będzie pasował akurat do Twojego zespołu?

Na codzień pomagam przedsiębiorcom rozwijać ich biznesy na lokalnych rynkach. Uczestniczę w rekrutacjach, wdrożeniu czy w szkoleniach nowych pracowników działu sprzedaży.

Każdy handlowiec ma swoje unikalne cechy tak samo jak każda firma ma inny kontekst sprzedażowy.
Jedni handlowcy mają mnóstwo energii i wszędzie ich pełno, drudzy są wspaniałymi mówcami, jeszcze inni natychmiast wzbudzają zaufanie i sprawiają, że klient czuje się jak w domu.

Tak samo przedsiębiorstwa. Jedne chcą sprzedawać działom marketingu, inne działom produkcji a jeszcze inne specjalistom IT.

Przepis na zatrudnianie handlowców jest inny dla każdej firmy.

Wspólne jest jednak stwierdzenie, że wyjątkowe zalety sprzedawców powinny wpisywać się w kontekst sprzedażowy Twojej firmy.

Przeczytaj również:  Konformizm jako technika sprzedaży

1. Stwórz swój model idealnego sprzedawcy.

Wypisz cechy, które według Ciebie gwarantująsukces w sprzedaży oraz jasno określ co masz na myśli. Jeśli będziesz chciał oceniać np. inteligencję, to zapisz co to dla Ciebie znaczy, tak abyś mógł oceniać tą cechę w skali od 1 do 10.

2. Określ zasady oceny każdej cechy.

Zastanów się jakie zadawać pytania, jakie scenki odegrać, a może jakie przygotować ćwiczenia?

3. Oceniaj kandydatów w skali najbardziej pożądanych cech.

Może to być na przykład karta oceny w arkuszu kalkulacyjnym. Najważniejsze jest systematyczne dokumentowanie wniosków i odkryć.

4. Wyciągaj wnioski i powtarzaj model.

Doświadczenie pomoże Ci coraz lepiej dopasowywaćkryteria oceny. Na podstawie kart ocen oraz wyników osiąganych przez Twoich handlowców, będziesz w stanie określić jakie cechy łączą Twoich najlepszych oraz najsłabszych handlowców.

Przeczytaj również:  Jak zatrzymać najlepszych pracowników w firmie

Będziesz mógł również ocenić, które cechy nie mają znaczenia, oraz co Ci umyka.

Rekrutacja handlowca to proces.

Czas będzie mijał, Ty będziesz zatrudniał coraz więcej osób, a Twój przepis na zatrudnianie handlowców będzie nabierał coraz lepszego kształtu.

 

Czytaj również: Przedstawiciel handlowy i jego zadania

Rekrutacja handlowca – stwórz własny wzór
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych zgodnie z Polityką prywatności. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej