Załóżmy, że ktoś daje Ci do zrozumienia, że jesteś niedobry, ponieważ coś powiedziałeś albo czegoś nie powiedziałeś, coś czułeś albo nie czułeś, zrobiłeś albo nie zrobiłeś. Twoją reakcją jest złe samopoczucie w danej chwili.
Jesteś maszynką do produkcji winy.
Chodzącym, mówiącym i oddychającym urządzeniem, które reaguje poczuciem winy, gdy tylko dostarczą mu odpowiedniego paliwa. Dlaczego akceptujesz poczucie winy przekazywane Tobie od lat? A chociażby dlatego, że otoczenie uważa za niewłaściwe, jeśli nie okazujesz poczucia winy, lub za nieludzkie, jeśli nie potrafisz się niepokoić.
Za tym wszystkim stoi TROSKA.
Jeśli naprawdę troszczysz się o cokolwiek lub kogokolwiek, to okazujesz to uczucie, czując się winnym złych uczynków, które popełniłeś, albo dostarczając komuś widocznych dowodów, że troszczysz się o jego przyszłość. To prawie tak, jakbyś miał wykazać się swoją nerwicą, aby zostać uznanym za osobę, która troszczy się o innych. Poczucie winy jest bezużytecznym rodzajem emocji, dlatego że tracisz energię w teraźniejszości z powodu czegoś, co już masz za sobą. Żadna wina nie zdołała jeszcze zmienić przeszłości.
Jeśli się po prostu uczysz na błędach i postanawiasz unikać powtarzania konkretnego zachowania, to nie ma mowy o poczuciu winy. Uczenie się na błędach jest zdrowym i nieodzownym elementem rozwoju. Poczucie winy jest niezdrowe, gdyż powoduje, że nieefektywnie zużywasz swoją energię w teraźniejszości, czując się zranionym, wytrąconym z równowagi i przygnębionym wydarzeniem, które jest już historią. Jest to zarówno bezsensowne jak i niezdrowe. Żadna wina nie może niczego zmienić.
W kulturze współczesnej funkcjonuje mniej więcej taki sposób myślenia” Jeśli coś sprawia Ci przyjemność, powinieneś czuć się winnym.” Może uważasz, że nie należy sprawiać sobie przyjemności, albo że nie wolno Ci się śmiać z nieprzyzwoitych dowcipów.
Pamiętaj, że tracąc chwilę obecną na poczucie winy z powodu czegoś co już się stało, nie czynisz nic konkretnego ani sensownego. Jest to sposób unikania życia w teraźniejszości. W ten oto sposób zrzucasz odpowiedzialność za to , jaki teraz jesteś, na przeszłość. Zrzucając odpowiedzialność na przeszłość, nie tylko unikasz pracy nad sobą, ale również ryzyka, jakie to za sobą pociąga. Łatwiej jest pogrążyć się w poczuciu winy z powodu przeszłości, niż podjąć ryzyko i próbę rozwoju w chwili obecnej.
Poczucie winy, podobnie jak niska samoocena jest wyborem, który możesz kontrolować. Spójrz na przeszłość jak na coś czego nie można już zmienić, bez względu na to jak bardzo byś tego chciał. Twoje poczucie winy nie uczyni Cię lepszym człowiekiem.
Poczucie winy w naszej kulturze jest wygodnym narzędziem manipulacji i stratą czasu.