Jak zwalczać stres?

jak zwalczac stres

Jak zwalczać stres?

Stres jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji, charakteryzująca się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej.

Co poniedziałek tysiące ludzi wstają rano z łóżka, cierpiąc wręcz fizyczny ból. Jego przyczyną jest praca, której nowy tygodniowy rozdział własnie się zaczął.

Coraz większa ilość pracowników spędza bezsennie większość nocy, przywołując na nowo sytuacje stresowe, mające miejsce w ciągu dnia.

Stres może powstawać z wielu powodów, takich jak restrukturyzacja, obawy przed utratą pracy, ciągłe rozpraszanie uwagi przez bieżące sprawy.  Gdy ktoś co chwile o coś pyta, dzwoni telefon lub nagle wzywa nas szef – praca nad głównymi projektami jest mocno utrudniona. Dodatkowo priorytet goni priorytet….

stres
Co w takiej sytuacji robić aby nie zwariować?

  • Bierz sprawy w swoje ręce. Zajmuj się przede wszystkim sprawami, na które masz wpływ.
  • Oddychaj! Gry robi się gorąco, wstań (najlepiej wyjdź na świeże powietrze) i przez parę minut głęboko oddychaj.
  • Ustal priorytety działań. Na samym początku reaguj i odpowiadaj tylko na te telefony i maile, które nie mogą poczekać. Nie musisz od razu odpowiadać na wszystkie, skoro nie wymaga tego sytuacja. Najważniejsze załatw od razu, część możesz odroczyć i wyeliminować.
  • Pamiętaj o planowaniu. Planowanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu na nieskoordynowana działania.
  • Postaraj się panować nad emocjami. W sytuacjach konfliktowych nie musisz reagować natychmiast. Spróbuj się uspokoić i dopiero wtedy działaj.
Przeczytaj również:  Analiza SWOT jako narzędzie rozwoju handlowca

nervous
Pomyśl o następujących kwestiach:

  1. Jakie czynności wykonujesz najczęściej, unikając wzięcia się za właściwą pracę? (chodzi o np. takie czynności jak przeglądanie facebooka – bądź ze sobą szczery). Pomyśl czym byś się zajął gdybyś mógł pracować tylko 2 godziny dziennie?
  2. Zastanów się jak dużo czasu spędzasz w internecie! Możesz skorzystać z różnego rodzaju oprogramowania, które będzie na bieżąco informowało Cię, gdy przekroczysz planowany czas przebywania na danej stronie. Gdy wygenerujesz sobie tygodniowe statystyki, zobaczysz co dzieje się z Twoim czasem.
  3. Grupuj podobne do siebie zadania! 
  4. Bądź asertywny i odmawiaj. Masz prawo do zadbania o swoje sprawy i swój czas. Masz również do czynienia z ludźmi dorosłymi, którzy potrafią ponosić konsekwencje swoich działań i znaleźć inne rozwiązanie, jeśli Ty nie zgodzisz się pomóc. Taka prośba o pomoc często jest wykorzystywana do zrzucenia odpowiedzialności za realizację zadania. Pomyśl o tym.
  5. Proponuj swoje rozwiązania. Zamiast dopytywać się kiedy ktoś może się z Tobą spotkać, jaki film chce obejrzeć czy gdzie iść na kolację – po prostu sam zaproponuj. Nie ma sensu kręcić się w kółko i przeciągać decyzje.
  6. Ogranicz ilość przyjmowanych informacji. Żyjemy w czasach nadmiaru informacji, które często bywają nieprawdziwe. Aby skupić się na rzeczach najważniejszych ogranicz dawkę niepotrzebnych informacji. Stałe przeglądanie portali plotkarskich lub satyrycznych, nie pomoże CI szybciej uporać się z zadaniem.
  7. Pamiętaj o zasadach PARETO i PARKINSONA. Ogranicz liczbę zadań do najważniejszych, aby skrócić czas pracy. Wykonanie 20% najważniejszych zadań zaowocuje 80% oczekiwanych rezultatów.  Prawo Parkinsona mówi, że jeśli dostajemy określony czas na wykonanie zadania, najprawdopodobniej z pełną koncentracją zabierzemy się za nie jak najpóźniej. Skróć czas wykonywania zadania, aby ograniczyć się do najważniejszych czynności.
Przeczytaj również:  Ile zarabia przedstawiciel handlowy - poznaj zarobki

 

Przeczytaj także: Świadomy lider

Jak zwalczać stres?
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych zgodnie z Polityką prywatności. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej