Czym jest Trening Mentalny?
Trening mentalny to wszystkie działania z zakresu psychologii, socjologii i nauk o sporcie. Pomaga sportowcom (oraz od niedawna ludziom biznesu) w maksymalnym wykorzystaniu ich potencjału, oraz uzyskaniu kontroli nad emocjami podczas wykonywanych zadań.
Z powodzeniem zaczyna być wykorzystywany na arenie biznesowej, natomiast w pierwszej kolejności wykorzystywany był przede wszystkim przez społeczność sportową.
Trening mentalny zakłada, że wszystkie czynniki umysłowe takie jak zaufanie, spokój, koncentracja i motywacja są kluczowe dla sportowych osiągnięć. Celem tego treningu jest zwiększenie wydajności, poprzez minimalizację psychologicznych skutków złej skuteczności, oraz wpajanie umiejętności umysłowych potrzebnych do osiągnięcia szczytowej skuteczności.
Elementy psychologii takie jak pozytywne myślenie czy wizualizacja celów, są z powodzeniem stosowane w sporcie jako element przygotowujący sportowców do rywalizacji. Na elitarnych poziomach wszyscy sportowcy mają talent i fizyczne narzędzia do konkurowania.
„Kiedy osiągasz najwyższy poziom w sporcie, to co wyróżnia naprawdę świetnych, od bardzo dobrych to fakt, że są o wiele lepiej mentalnie przygotowani i widzą rzeczy o wiele szybciej niż konkurenci. Ci sportowcy mają możliwość poruszania się po błędach, zachowania ufności i opanowania w obliczu trudności. Mogą skupić się na tym, co jest potrzebne do wykonania każdego zadania z powodzeniem.”
Troy Aykman
Trening mentalny, a poprawa osiągnięć sportowych.
Uznaje się, że najlepszym sposobem na poprawę osiągów sportowych jest trening mentalny. Jest to element psychologii sportu, który koncentruje się przede wszystkim na pomaganiu sportowcom przełamywać bariery mentalne, które utrudniają im wydobycie maksymalnego potencjału.
Wielu trenerów i sportowców jednak ciągle opiera się tego typu treningom, przede wszystkim z powody braku wiedzy na temat tego, w jaki sposób trening ten może im skutecznie pomóc.
Trening mentalny polega na ciągłym udoskonalaniu własnego nastawienia, postaw oraz umiejętności mentalnych, w celu wykonania działania w najlepszy możliwy sposób, przede wszystkim identyfikując ograniczające przekonania.
Umiejętności mentalne (tak samo jak umiejętności fizyczne) muszą być poddawane ciągłemu treningowi, powtarzane oraz przede wszystkim stosowane, aby przyniosły stały, oczekiwany rezultat.
Zrozumienie barier psychicznych, które ograniczają wydajność oraz korzyści związanych z interwencją psychologiczną, to kluczowy krok w procesie treningu mentalnego. Bariery te, to przede wszystkim wysokie oczekiwania, perfekcjonizm, strach przed porażką, brak kontroli emocjonalnej czy rozproszenie uwagi.
Trening mentalny pozwala przezwyciężyć te bariery, zwiększyć pewność siebie, poprawić koncentrację, spokój, zaufanie oraz przygotowanie umysłowe.
Jeżeli właśnie zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać elementy treningu mentalnego w codziennym życiu, to poniżej podrzucam Ci kilka wskazówek:
1) Pozytywne obrazy.
Podczas treningu skupiaj się przede wszystkim na pozytywnych obrazach, które mają Ci dodać siły i nakręcić do działania. Np. biegnąć pod górę wyobraź sobie magnes wyciągający Cię bez wysiłku na szczyt. Używaj wizualizacji przed, w trakcie oraz po treningu aby budować pewność siebie, zaufanie oraz nową motywację.
2) Myśl pozytywnie.
Negatywne myślenie jest powszechne, gdyż w każdym z nas tkwi wewnętrzny krytyk. Staraj się jak najwcześniej dostrzec negatywne myśli, nie walcz z nimi tylko po prostu uznaj ich obecność. Np. zamiast „ale mam zakwasy, tak boli, że nie idę dzisiaj biegać”, powiedz „to uczucie związane jest z moim postępem i troską o zdrowie”.
3) Bądź obecny.
Staraj się za każdym razem (jak tylko zaczniesz rozmyślać o przeszłości lub martwić się o przyszłość) skupić na tym co robisz w danej chwili. Na pewno wielokrotnie doświadczyłeś tego, że po godzinnym treningu niewiele z niego pamiętałeś, gdyż troska o przyszłość i rozmyślanie o przeszłości zajęły Ci cały Twój czas treningowy.
4) Szukaj korzyści.
Podczas treningu szukaj korzyści we wszystkim co Cię otacza. Jeżeli np. podczas biegu ktoś Cię wyprzedzi – „podczep” się pod niego i próbuj za nim biec najdłużej jak tylko się da. Złap „drugi wiatr” tej osoby i daj się przenieść do nowego osobistego rekordu. Staraj się dostrzegać szklankę w połowie pełną, a nie w połowie pustą.
5) Dziel cele na kawałki.
Skupiaj się na tym co masz do zrealizowania w najbliższej kolejności. Dziel cele treningowe na mniejsze, łatwiejsze do opanowania elementy i koncentruj się tylko na tym co masz wykonać najpierw, a nie podczas całego treningu. Niech cel będzie dla Ciebie tylko wyznacznikiem, a całą energię i przyjemność z treningu kieruj w stronę procesu jego realizacji.
6) Skanuj ciało.
Skup się na poziomie naprężeń oraz na aktualnej formie. Wykonaj skanowanie ciała (metoda znana z podejścia mindfulness) oraz często rozluźniaj mięśnie. Zastanów się, które części Twojego ciała nie są rozluźnione. Bądź świadomy swojego ciała.
7) Ból jako wysiłek.
Po odpowiednim wysiłku najczęściej odczuwasz tzw. „dobry ból”, czyli ból po wysiłku, który nie jest poważnie szkodliwy dla Twojego ciała. Zwróć uwagę na oddychanie, rytm ruchów i pozwól aby dyskomfort zniknął w tle. Potraktuj ból jako informację zwrotną, jako poziom wysiłku. Powiedz „Teraz wiem jak ciężko pracuję. Moje ciało robi to, co powinno robić”.
8) Odklej się od rezultatu.
Skup się tylko na tym, co musisz zrobić w tej chwili (tempo, oddychanie, koncentracja). Twój ostateczny czas, miejsce czy wynik zadbają o siebie. (Patrz punkt 5 🙂 )
9) Skupienie uwagi.
Zwróć uwagę na wszelkie zakłócenia. Oddychaj niechcianymi myślami, a z następnym wydechem ponownie skoncentruj swoją uwagę na tym, co jest ważne teraz, w tej chwili.
10) Świętuj.
Ciesz się i doceniaj swoją kondycje i siłę. Pamiętaj, że Twoje cele treningowe są realne, jedynie co musisz zrobić to dorównać swoim możliwościom.
Czy trening mentalny można zastosować w sprzedaży? Jak najbardziej.
Tak samo jak najlepsi sportowcy, również najlepsi handlowcy doskonale rozumieją, że bez wysiłku i uporu nie ma na co liczyć. Gdyby sprzedaż była łatwa, wszyscy wygrywali by wycieczki na Bermudy. Wzrost wymaga myślenia oraz zachowań LEPSZYCH, a nie tylko INNYCH.
Na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę?
1) Przygotuj się mentalnie.
Określ jaka jest Twoja przewaga, czym jest Twój produkt, kto go może kupić, oraz w jaki sposób chcesz się zaprezentować?
2) Bądź twórczy.
Zastanów się co sprawi, że Twój klient się zainteresuje? Kogo powinieneś znać, aby przeprowadzić prezentację? Co zrobić, aby wyróżnić się z tłumu?
3) Bądź mentalnie zdyscyplinowany.
Pomyśl, jakie rezultaty rozmów są już za Tobą. Zastanów się kto będzie liderem w rozmowie (Wskazówka: TY). Zastanów się, jak uniknąć rozproszenia?
4) Znaj się na rzeczy.
Jakie są trzy główne zalety produktu, o których konkretny klient powinien wiedzieć? Kto najbardziej skorzysta z Twojego produktu/usługi? Ja możesz poprawić jakość odpowiedzi na pytania klienta?
5) Ucz się z na błędach.
Zastanów się jakie są najczęstsze zastrzeżenia Twoich klientów? Kto w Twoim otoczeniu jest mistrzem w pokonywaniu obiekcji, od którego mógłbyś się zacząć uczyć? Pomyśl, jak zmienić obiekcje w pozytywne „WOW” klienta.
Trening mentalny a dyscyplina.
Wytrzymałość umysłu wymaga dyscypliny w robieniu właściwych rzeczy przez cały czas, nawet wtedy gdy nikt nie patrzy. Wymaga ciągłego skupienia na celach, niezależnie od przeszkód pojawiających się na drodze. Jest to rodzaj zarządzania emocjami w trudnych czasach i trzymania się założonych działań, nawet gdy coś zaczyna wymykać się spod kontroli.
Warunkiem powodzenia treningu mentalnego jest jego codzienne stosowanie.
W momencie, w którym uznasz, że Twój umysł jest już wystarczająco wytrzymały, tak naprawdę będzie to moment, w którym aktualnie najbardziej potrzebujesz do niego wrócić. Nie możesz być wytrzymały psychicznie tylko w określonych sytuacjach, lub tylko w nocy. To wymaga regularnego treningu, ciężkiej pracy, poświęcenia i dyscypliny.
Ten artykuł w bardzo ogólny sposób ma Ci wytłumaczyć czym jest trening mentalny. Nie wyczerpuje on jednak tematu nawet w kilku procentach. Już wkrótce będziesz miał możliwość dowiedzieć się o wiele więcej (oraz sprawdzić na własnej skórze), jak działa trening mentalny w sprzedaży. Bądź na bieżąco 🙂
Przeczytaj także: Czym jest, a czym nie jest Coaching?