de Presja
Depresja charakteryzuje się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów około dobowych i lękiem. Poniżej przedstawię kilka bardzo ważnych elementów, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.
Żyjemy w czasach, kiedy depresja stała się jedną z największych chorób cywilizacyjnych dlatego warto poruszyć ten temat. Na szczęście jest to choroba ULECZALNA!
Po pierwsze: STRES
Wysoki poziom stresu powoduje zwiększoną produkcję hormonu zwanego Kortyzolem. Jest on odpowiedzialny za postawienie organizmu w stan gotowości. W połączeniu ze stałym pobudzeniem i drażliwością, niezwykle wycieńcza nasze ciało i umysł. Aby zminimalizować stres, staraj się delegować zadania, podziel duży projekt na kilka mniejszych etapów no I naucz się mówić “nie”.
Po drugie: SEN
Dokładnie jego brak. Zależność pomiędzy snem a depresją jest dosyć złożona. Osoby z depresją mają problemy ze snem. Natomiast osoby mające problemy ze snem są bardziej podatne na depresję. Co w związku z tym? Należy usystematyzować cykle swojego funkcjonowania. Spójność I konsekwencja jest kluczem do zwiększenia ilości I przede wszystkim poprawienia jakości snu. Najlepiej byłoby kłaść się spać I wstawać codziennie o tych samych godzinach. Ważne jest aby zwrócić uwagę na drzemki w ciągu dnia. Mogą one być powodem problemów ze snem w nocy, dlatego warto rozważyć ich ucinanie.
Po trzecie: JEDZENIE
Od wielu lat prowadzone są badania nad zależnością między spożywanymi pokarmami a nastrojem człowieka. Udowodniono, że produkty o wysokiej zawartości cukru mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Dotyczy to również “złych węglowodanów” czyli produktów o znikomej wartości odżywczej I wysokiej kaloryczności.
Po czwarte: LUDZIE
A dokładnie ich wpływ na nas samych. Nie chodzi o to, żeby zerwać z dnia na dzień połowę swoich znajomości, chodzi przede wszystkim o to, żeby zrozumieć, że każdy ma prawo do swojej opinii. Każdy ma również prawo do swojego zdania i postępowania według własnych planów w ramach uznawanych wartości. Rezygnacja z pułapki zwanej “opinią innych” otwiera szeroko oczy na wiele innych tematów. Możemy sami decydować, mamy prawo do własnej opinii. Postępując zgodnie ze sobą I nie robiąc nic wbrew własnej woli, tylko po to by zadowolić innych, pozwala odzyskać straconą energię i utrzymać równowagę emocjonalną w różnych trudnych sytuacjach. Bycie zależnym, podatność na wpływ, brak własnego zdania to tylko kilka z wielu elementów, które przyczyniają się do utraty poczucia własnej wartości a co za tym idzie życia w stresie.
Wszystkie te aspekty mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Wszystkie wynikają z presji, jaką wywieramy sami na sobie. Presje związane z pracą, rodziną, znajomościami. Presja, która jest całkowicie zbędna I ma na celu sztuczne kreowanie naszych osobowości. Zaciągamy kredyty na nowe samochody, żeby ludzie lepiej mówili. Kupujemy buty za połowę pensji tylko po to, żeby pieniądze skończyły się już w połowie miesiąca. Nie wyrażamy własnych opinii I nie bierzemy pod uwagę własnego zdania, bo mogłoby się komuś nie spodobać. Tego typu zachowania powodują błędne koło, które skończyć może się depresją.
Dystans do otaczającego nas świata to podstawa zdrowego życia. Dlatego warto zastanowić się nad własnymi priorytetami I dążyć do tego aby je realizować. Warto żyć własnym życiem a nie życiem innych i spełniać własne marzenia a nie czyjeś. Często momentem, w którym zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę jest moment kiedy straciliśmy już bardzo dużo. O ile tym “dużo” jest gotówka to jeszcze nic straconego. Gorzej jeśli jest nim zdrowie. Szkoda czasu na zastanawianie się nad tym co zrobić aby spodobać się innym. Lepiej wykorzystać go na życie według własnych pasji, marzeń I wartości.
Jak napisał Eckhart Tolle :
“Nic tak nie wzmacnia jak przypisywanie sobie racji. Ludzie muszą krytykować innych, aby uzyskać silniejsze poczucie tego kim są. “
dlatego:
„Nigdy, przenigdy nikogo nie oceniaj. Nie oceniaj, nie krytykuj, nie osądzaj, nie potępiaj, nie wyrokuj. Każdy z nas jest jedyny, niepowtarzalny i kieruje się w życiu powodami niezrozumiałymi dla reszty. To dotyczy nas wszystkich.”
Julian Sanchez
Poruszone przeze mnie kwestie wydają się być oczywiste i błahe jednak świadomość i odpowiedni stosunek do tego, podczas codziennego planowania zadań i rutynowych czynności, może przyczynić się do poprawy zdrowia i ogólnego samopoczucia. Tłumaczenie podstaw ma ogromne znaczenie podczas różnego rodzaju terapii. Pozwala na zrozumienie zależności między naszymi działaniami i podejmowanymi decyzjami a późniejszymi skutkami i konsekwencjami. Przykładem jest terapia lęków, podczas której samo zrozumienie pojęcia lęku, jego przyczyn i zadań, ma ogromne znaczenie w terapii.