Czy warto NIE żyć chwilą bieżącą?

chwilabuezaca

Czy warto NIE żyć chwilą bieżącą?

Życie chwilą bieżącą jest podstawą efektywnego życia. Opanowanie sztuki życia w teraźniejszości może być nie lada wyzwaniem.

Prawdę mówiąc kiedy miałbyś żyć, jak nie teraz?

Teraźniejszość jest wszystkim tym co masz a przyszłość to tak naprawdę następna chwila bieżąca. Pewne jest zatem to, że nie możesz nią żyć dopóki ona nie nadejdzie. Nasza kultura umniejsza znaczeniu teraźniejszości.
Wszędzie słyszymy „Oszczędzaj na przyszłość”, „Planuj na starość”. Unikanie teraźniejszości jest prawie chorobą naszej cywilizacji. Rezultatem tego podejścia jest nie tylko unikanie radości „teraz”, lecz unikanie jej zawsze.
W momencie gdy nadchodzi przyszłość, to zamienia się ona w teraźniejszość i musimy jej użyć, aby zaplanować rzeczy w przyszłości. Zatem szczęście jest czymś, co nadejdzie jutro i dlatego nigdy nie jest osiągalne. Czy warto?
Jesteś zajęty czytaniem artykułów na tej stronie. Przeczytałeś już 3 strony, lecz myślami jesteś gdzie indziej. Nie zapamiętałeś ani jednego zdania pomimo tego, że Twoje oczy koncentrowały się na każdym słowie.
czytanie
Czyli bierzesz udział w rytuale czytania, natomiast Twój umysł zajęty był rozmyślaniem o wczorajszym obiedzie lub jutrzejszym egzaminie.
Chwila bieżąca, która jest ciągle z Tobą, może być cudownym przeżyciem jeśli pozwolisz sobie na luksus zagubienia się w niej. Korzystaj, ile możesz z teraźniejszości i wyciszaj przeszłość, która już minęła, lub przyszłość, która dopiero nadejdzie.
Żyj chwilą bieżącą, ponieważ jest to jedyny czas, jaki masz.
Ciągłe uciekanie przed teraźniejszością prowadzi do idealizowania przyszłości.
Myślisz, że w jakimś cudownym momencie w przyszłości Twoje życie odmieni się i wszystko ułoży się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, a Ty osiągniesz szczęście. Z reguły jest tak, że gdy ta szczególna chwila nadchodzi (urodziny, matura, małżeństwo, praca, dziecko, itp.) wydaje nam się, że życie rozpocznie się naprawdę. Najczęściej jednak, gdy przychodzi ten czas odczuwamy rozczarowanie, gdyż na ogół rzeczywistość nie dorównuje naszym oczekiwaniom.
Nie pozwól, aby błędne koło stało się Twoim stylem życia. Przerwij je za pomocą dobrze przemyślanego zadowolenia z chwili obecnej.
Zrób wszystko aby przeżyć 365 dni w roku, a nie jeden dzień 365 razy!
Czy warto NIE żyć chwilą bieżącą?
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych zgodnie z Polityką prywatności. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej