Czy nie oczekuję zbyt wiele?

czy nie oczekuje zbyt wiele

Oczekiwania. Czy nie oczekuję zbyt wiele?

Nasze życie często jest pełne przygód i niespodzianek. Niejednokrotnie sprawy toczą się w całkowicie odwrotnym kierunku niż byśmy chcieli.

Nasze oczekiwania są odzwierciedleniem naszych wymagań, celów czy punktów odniesienia.

Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze można mieć wszystko pod kontrolą. Zmieniając niektóre swoje oczekiwania, otwierasz się na nowe doświadczenia i osiągnięcia.

Ile razy wymagałeś od kogoś aby był idealny? Powód, dla którego miałbyś zaprzestać takich oczekiwań jest bardzo prosty. Po co masz się ciągle rozczarowywać? Nikt nigdy nie będzie żył czy robił tak, jak Ty sobie tego życzysz. Możesz mieć wygórowane oczekiwania, ale musisz również uwzględniać umiejętności, kwalifikacje, próby i potyczki. Bądź wyrozumiały i nie oczekuj ideału. Przecież Ty też nie jesteś idealny.

danger1

Wyeliminuj ze swojego myślenia tezę, że każdy z kim masz do czynienia ma złe zamiary.

Gdy na każdym kroku węszysz podstęp, próbę oszustwa, zdradę i tym podobne, to nie dajesz możliwości wykazać się tym osobom. W dodatku zawsze znajdziesz coś co Cię w tym stwierdzeniu upewni i nie będziesz nawet zauważał dobrych intencji. Sprawi to, że nikt nie będzie chciał z Tobą współpracować, przebywać czy tworzyć związku. Wspieraj, ucz, pomagaj, a przede wszystkim zaufaj.

Przeczytaj również:  Lepszy czy gorszy? Kilka słów o zazdrości

Weź odpowiedzialność za swoje finanse. To, że Twoi znajomi idą do kina, na lunch czy na wycieczkę, wcale nie oznacza, że Ty również musisz iść. Nie oczekuj, że ktoś za Ciebie zapłaci. Nie bój się odmawiać. Bądź asertywny. Podejmując decyzje, pamiętaj o swoich planach, założeniach i możliwościach.

Musisz również przestać, na każdym kroku, oczekiwać najgorszego. Fakt, że coś nie poszło po Twojej myśli, wcale nie oznacza, że wszystko inne czego się podejmiesz również zakończy się porażką. Szukaj pozytywnych stron – każda sytuacja je ma. Jeśli będziesz skupiał się na tym, że nic Ci nie wychodzi, to nie licz na to, że kiedyś zacznie.

Pamiętaj, że życie nie zawsze jest sprawiedliwe. Czasami nie będziesz wynagrodzony za swoją ciężką pracę. Nie jest to powód do użalania się nad sobą. Rób swoje i nie oczekuj niczego w zamian, aby uniknąć rozczarowań. Nie oznacza to jednak, że masz nie mieć marzeń i celów. Nie oczekuj jednak, że zawsze będzie tak jak zakładasz. Może być gorzej, ale może też być lepiej.

miasto

„Nie od razu Kraków zbudowano.”

Wszystko co wartościowe, powstało w pocie czoła, ciężką pracą, wyrzeczeniami i dyscypliną. Nie poddawaj się, gdy na starcie potkniesz się parę razy. To co przychodzi łatwo nie jest dla nas tak wartościowe. Gdybyś mógł schudnąć 10 kg w jedną noc, nie przywiązywał byś się do swojej wagi tak bardzo. Nie oczekuj od siebie natychmiastowych rezultatów.

Przeczytaj również:  Rezyliencja, czyli jak podnieść się po porażce?

Nie oczekuj od innych aby się zmienili.

Każdy z nas ma pewne przyzwyczajenia i każdy z nas woli, żeby tak zostało. Oczywiście gdybyśmy chcieli, moglibyśmy je zmienić, jednak to wymaga czasu. Jeśli oczekujesz od kogoś aby się zmienił – zacznij od siebie. Oczekiwanie od kogoś, aby przystosował się do naszych wymagań jest wymówką i próbą zdjęcia odpowiedzialności z siebie, swoich przyzwyczajeń i zachowań. Często w związkach oczekujemy zmiany od tej drugiej strony. Jeżeli coś nie współgra, zaproponuj kompromis, poszukajcie wspólnego rozwiązania. Przestań tworzyć wizję drugiej osoby i wymagać od niej aby ją realizowała. Akceptuj.

Pamiętaj, że nie tylko Ty możesz mieć złe dni.

Znajomi, przyjaciele i rodzina to osoby na które możesz liczyć, ale nie nadużywaj tego. Nie wyładowuj na innych swojej agresji, kompleksów czy niepowodzeń. Bierz za siebie odpowiedzialność. Nie oczekuj, że każdy zawsze będzie znosił Twoje humory.

Musisz wiedzieć kiedy prosisz o zbyt wiele, a kiedy możesz prosić o więcej. To jest trudne, ale opanowanie tej umiejętności pozwala żyć spokojniej i szczęśliwiej.

Czy nie oczekuję zbyt wiele?
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych zgodnie z Polityką prywatności. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej