Cyberataki i Cyberzagrożenia wśród małych firm
Cyberataki i cyberzagrożenia istotne są z punktu widzenia zarówno małych firm jak i dużych organizacji. Jednak to małe podmioty często nie mają zespołów, ani dedykowanych zasobów które chronią je przed atakami oraz innymi cyberzagrożeniami, czyli zagrożeniami stworzonymi przez nowoczesne technologie cyfrowe.
Cyberprzestępczość odnosi się do nielegalnych działań, które naruszają docelowe systemy cybernetyczne w różnych celach. Cyberatak to każda próba hakerska mająca na celu kradzież informacji, uszkodzenie systemów lub manipulowanie nimi w sieciach, firmach, a czy komputerach osobistych.
Cyberbezpieczeństwo to dziedzina, która obejmuje ochronę systemów i sieci komputerowych przed cyberzagrożeniami z wykorzystaniem zarówno środków komputerowych, jak i fizycznych.
Zabezpieczanie systemów komputerowych stało się z biegiem lat coraz trudniejsze, ponieważ liczba i różnorodność nowych cyberataków stale rośnie. Niestety statystyki są bardzo przykre, około 43% cyberprzestępczości na całym świecie dotyczy małych firm. Prawda wynikająca z tej statystyki jest bardzo smutna. Wiele firm dotkniętych cyberatakiem zostało zamkniętych z powodu szkód, które ten atak wyrządził.
Twój biznes również jest narażony na ryzyko cyberataku i innych cyberzagrożeń.
Cyberatak może spowodować utratę reputacji, naruszenie danych Twoich klientów, straty czy kary finansowe jak i brak możliwości prowadzenia działalności przez jakiś czas. Lista zagrożeń jest bardzo długa. Tak samo jak w przypadku każdego innego ryzyka, które towarzyszy prowadzeniu działalności gospodarczej, ryzyko cyberataku również musi być traktowane poważnie.
Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że większość właścicieli małych firm nie jest ekspertami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Czym zatem jest ryzyko cyberzagrożeń dla małej firmy?
Ryzyko cyberataku wskazuje na ryzyko utraty możliwości prowadzenia biznesu z powodu awarii systemu informatycznego. Taka utrata obejmuje różne straty finansowe, przerwy w prowadzeniu działalności, kwestie prawne związane z odpowiedzialnością (np. wyciek danych klientów) oraz utratę reputacji firmy.
Niezależnie od tego jak dużo lub jak mało myślisz o tym w tym momencie, ryzyko związane z cyberatakiem jest prawdziwym zagrożeniem dla małych firm. Szacuje się, że przynajmniej połowa małych firm doświadczyła cyberataku w różnej formie, często nie zdając sobie z tego sprawy.
Zdecydowana większość ataków wymierzona jest w małe firmy, bo najczęściej to one nie są w stanie się bronić.
Ponad połowa małych firm, które ucierpiały w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych znika z rynku w ciągu pół roku po ataku. Niestety zdecydowana większość pracowników nie zwraca uwagi na bezpieczeństwo i zostawia niezabezpieczone komputery odchodząc od stanowiska pracy.
Większość zagrożeń wynika z prób kradzieży danych lub zablokowania dostępu do nich. Skradzione dane można sprzedać, lub zarobić na okupie za ich odblokowanie. Takie podejście znane jest jako ransomware – bardzo możliwe, że to hasło wpadło Ci kiedyś do ucha.
Ransomware to rodzaj złośliwego programu, który szyfruje dane ofiary i przetrzymuje je jako zakładników w oczekiwaniu na płatność kryptowalutą. Takie okupy są szczególnie atrakcyjne dla cyberprzestępców, gdyż taki cyberatak nie wymaga znalezienia nabywcy na skradzione dane.
Cyberataki, cyberzagrożenia i cyberprzestępcy
Bardzo możliwe, że kojarzysz hakerów jako zamkniętych w sobie nieuczciwych graczy, którzy całe życie spędzają w piwnicy. W dzisiejszych czasach ataki prowadzą zorganizowane zespoły. Mają wyrafinowaną strukturę, którą mogą łatwo skalować i powtarzać. Mają łatwy dostęp do pieniędzy, a sami hakerzy to często wyjątkowi specjaliści z różnych dziedzin.
Cyberprzestępcy wykorzystają każdą okazję do wykorzystania aktualnych wydarzeń ze świata, słabości i obaw ludzi, do własnych celów i zysków. Przykładem tego mogą być fałszywe strony ze statystyki covid, które wyłudzały dane od użytkowników lub strony z informacjami na temat wojny. To jest model, który można łatwo powielić, aby zapewnić sobie maksymalny zwrot oraz uzyskanie wpływu.
W całym tym działaniu nikt nie przejmuje się konsekwencjami jakie te ruchy wywołują na życie innych. Celem może być zastraszenie, zmiana poglądów czy kreowanie świadomości na temat jakiegoś aspektu, oczywiście zaraz po zapewnieniu sobie korzyści finansowych.
Jako przedsiębiorca musisz być świadomy, że wcale nikt nie musi planować ataku akurat na Twoją firmę. Jednak może na Ciebie paść przypadkiem, tak działa statystyka. Możesz paść ofiarą ataku tylko dlatego, że akurat nadarzyła się taka okazja.
- Możesz być celem, gdy atakujący stwierdzi, że jesteś świetnym pośrednikiem, aby zaatakować kogoś innego – na przykład Twojego partnera biznesowego.
- Możesz paść ofiarą ataku z powodu systemu czy oprogramowania, z którego korzystasz.
- Jest również możliwe, że Ty lub Twój pracownik odpowiedzieliście lub zareagowaliście na wiadomość phishingową. Możliwe, że weszliście na złośliwą stronę internetową, lub korzystaliście nieuważnie z otwartych sieci wi-fi na lotnisku, w hotelu czy w kawiarni.
Istnieje bardzo wiele powodów, dla których Twoja firma może paść ofiarą cyberataku.
Zrozumienie i ograniczenie ryzyka tak bardzo jak tylko się da ma ogromne znaczenie oraz uzasadnienie z biznesowego punktu widzenia.
Tak samo jak w przypadku każdej innej przestępczości, tak i w kwestii cyber możemy mieć do czynienia ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, sprytnymi kieszonkowcami jak i wandalami.
- Freelancerzy mogą zajmować się tworzeniem i sprzedażą oprogramowania do cyberataków. Mogą również przeprowadzać ataków na własną rękę kierując się motywacją finansową, polityczną lub społeczną.
- Grupy zorganizowane skupiają najlepszych specjalistów od włamań, programistów, deweloperów, psychologów, testerów, managerów i innych. Takie grupy mają dostęp do dużych pieniędzy i iście korporacyjną strukturę.
- Wandale, którzy używają gotowych programów czy skryptów. Działają one automatycznie i włamują się do systemów „automatycznie”. Takie osoby zazwyczaj nie mają odpowiedniej wiedzy i nie rozumieją jak działają narzędzia, których używają. Chcą uzyskać nieuprawniony dostęp do zasobów często wyrządzając duże szkody po drodze.
W dzisiejszych czasach bardzo polegamy na technologii, ponieważ odgrywa ona ważną rolę w naszym codziennym życiu. Technologię można znaleźć wszędzie. W oczyszczalniach wody, na lotniskach, pojazdach autonomicznych, dronach, telefonach, piekarnikach, kosiarkach i wielu innych miejscach. Każde urządzenie lub obiekt, który wdraża technologię, wymaga silnych środków bezpieczeństwa, aby zapobiec włamaniom do jego systemów. Cyberbezpieczeństwo jest potrzebne wszędzie, gdyż każde urządzenie technologiczne wymaga ochrony.
Cyberataki i cyberzagrożenia – ryzyko wokół Ciebie.
Zastanów się jakie urządzenia, które masz wokół Ciebie w Twoim przedsiębiorstwie, są podłączone do internetu? Zdziwisz się jak wiele ich jest. Oprócz oczywistych komputerów, serwerów, kas fiskalnych, telefonów czy drukarek są nimi również wszystkie gadżety smart home, drony, żarówki, klimatyzatory, kosiarki, odkurzacze i wiele innych. Każde z nich może być wektorem potencjalnego cyberataku.