Chcę czy chciałbym?

chce czy chcialbym

„If I were a rich man. Yubby dibby dibby dibby dibby dibby dibby dum. All day long I’d biddy biddy bum, if I were a wealthy man”

Kto nie zna tego motywu ze „Skrzypka na dachu”? Wydaje mi się, że chyba każdy kiedyś nucił tą melodię. Co ona ma jednak wspólnego z dzisiejszym artykułem?

Każdy sobie coś postanawia lub o czymś marzy. Jedni mają postanowienia noworoczne, jedni w urodziny, a jedni budząc się po długiej imprezie, mówiąc sobie „już nigdy więcej!”. Jeszcze inni marzą całymi latami a jednak żadna wróżka magicznie nie spełnia ich oczekiwań.

No właśnie. Oczekiwań.
Większość z tych marzeń czy postanowień zaczyna się od „Chciałbym aby…”. Co to znaczy „chciałbym”? Chciałbym rzucić palenie, chciałbym zacząć uprawiać sport, chciałbym, żeby na świecie był pokój. Wszystkie te stwierdzenie z góry brzmią jakby były nierealne do spełnienia. Chciałbym, czyli rzucam pomysł i niech się dzieje co chce, może się uda.

Z takich postanowień raczej nic nie wynika i nigdy nie wyniknie. Motywacja spada błyskawicznie. Do palenia wracamy po dwóch tygodniach a sport wybija nam z głowy letni deszcz.

Przeczytaj również:  Zasługujesz na więcej ?

Chciałbyś żyć szczęśliwie, czy chcesz żyć szczęśliwie? Chciałbyś rzucić palenie, czy chcesz rzucić palenie?

Widzisz tą różnicę? Mówiąc chciałbym zamiast chcę mówisz miałbym zamiast mam!

Żeby ułatwić sobie spełnienie marzeń i realizację osobistych celów, zastanów się czego na prawdę chcesz i dopiero wtedy je formułuj.

„Czego chcę?” to jest trudne pytanie. Gdybyś zapytał siebie co powinieneś zrobić – odpowiedzi pojawiają się błyskawicznie. Jednak kiedy spytasz się co chcesz zrobić – nie jest to już tak proste.

Tego typu dylematy pojawiają się coraz częściej. Podczas podejmowania różnych decyzji, najpierw zastanawiamy się co powinniśmy zrobić, nie biorąc pod uwagę własnych uczuć i własnego zdania. Często również podejmujemy działanie wynikające z powinności, podczas gdy w głębi ducha zrobilibyśmy całkowicie inaczej.

Jeżeli chcesz zbudować szczęśliwe życie, najpierw zastanów się nad tym czego chcesz, a dopiero potem nad tym co powinieneś zrobić aby to osiągnąć

0 responses on "Chcę czy chciałbym?"

Dodaj komentarz

© 2018 Cezary Fior. Wszelkie prawa zastrzeżone.