Chcę czy chciałbym?

chce czy chcialbym

Chcę czy chciałbym?

 

„If I were a rich man. Yubby dibby dibby dibby dibby dibby dibby dum. All day long I’d biddy biddy bum, if I were a wealthy man”

Kto nie zna tego motywu ze „Skrzypka na dachu”? Wydaje mi się, że chyba każdy kiedyś nucił tą melodię. Co ona ma jednak wspólnego z dzisiejszym artykułem?

Każdy sobie coś postanawia lub o czymś marzy. Jedni mają postanowienia noworoczne, jedni w urodziny, a jedni budząc się po długiej imprezie, mówiąc sobie „już nigdy więcej!”. Jeszcze inni marzą całymi latami a jednak żadna wróżka magicznie nie spełnia ich oczekiwań.

No właśnie. Oczekiwań.
Większość z tych marzeń czy postanowień zaczyna się od „Chciałbym aby…”. Co to znaczy „chciałbym”? Chciałbym rzucić palenie, chciałbym zacząć uprawiać sport, chciałbym, żeby na świecie był pokój. Wszystkie te stwierdzenie z góry brzmią jakby były nierealne do spełnienia. Chciałbym, czyli rzucam pomysł i niech się dzieje co chce, może się uda.

Przeczytaj również:  Poczucie winy

Z takich postanowień raczej nic nie wynika i nigdy nie wyniknie. Motywacja spada błyskawicznie. Do palenia wracamy po dwóch tygodniach a sport wybija nam z głowy letni deszcz.

Chciałbyś żyć szczęśliwie, czy chcesz żyć szczęśliwie? Chciałbyś rzucić palenie, czy chcesz rzucić palenie?

Widzisz tą różnicę? Mówiąc chciałbym zamiast chcę mówisz miałbym zamiast mam!

Żeby ułatwić sobie spełnienie marzeń i realizację osobistych celów, zastanów się czego na prawdę chcesz i dopiero wtedy je formułuj.

„Czego chcę?” to jest trudne pytanie. Gdybyś zapytał siebie co powinieneś zrobić – odpowiedzi pojawiają się błyskawicznie. Jednak kiedy spytasz się co chcesz zrobić – nie jest to już tak proste.

Tego typu dylematy pojawiają się coraz częściej. Podczas podejmowania różnych decyzji, najpierw zastanawiamy się co powinniśmy zrobić, nie biorąc pod uwagę własnych uczuć i własnego zdania. Często również podejmujemy działanie wynikające z powinności, podczas gdy w głębi ducha zrobilibyśmy całkowicie inaczej.

Przeczytaj również:  Czym jest depresja?

Jeżeli chcesz zbudować szczęśliwe życie, najpierw zastanów się nad tym czego chcesz, a dopiero potem nad tym co powinieneś zrobić aby to osiągnąć

Chcę czy chciałbym?
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych zgodnie z Polityką prywatności. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej